18 Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”
W niedzielę 6 października 2024 r. w Hali Sportowej w Łącku odbył się 18. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka”. Było to wydarzenie, które zrzesza miłośników kultury ludowej, folkloru i jest okazją do integracji naszej społeczności.
Tegoroczny Festiwal został objęty Patronatami Honorowymi: Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesława Siekierskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Starosty Gostynińskiego Andrzeja Krzysztofa Krzewickiego oraz Starosty Płockiego Sylwestra Ziemkiewicza.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego Kocham Mazowsze.
Celem Festiwalu było upowszechnianie tradycji i kultury oraz promowanie twórczości wspaniałych artystów i rzemieślników. Podczas Festiwalu bardzo dużo się działo. Na scenie odbył się Przegląd Zespołów Folklorystycznych, który został współorganizowany wraz z Muzeum Mazowieckie w Płocku, na Hali Sportowej kiermasz twórczości ludowej, wystawy okolicznościowe, degustacja potraw regionalnych oraz pokaz zwierząt egzotycznych. W tym samym czasie w biurze Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego odbył się konkurs kulinarny „Smaki Mazowsza”, który był zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków z Powiatu Płockiego Starostwo Powiatowe w Płocku.
W Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych, który został współorganizowany wraz z Muzeum Mazowieckim w Płocku zaprezentowało się 11 zespołów. Serdeczne podziękowania należą się Dyrektorowi Muzeum Mazowieckiemu w Płocku Panu Leonardowi Sobierajowi za współorganizację, dzięki czemu zespoły mogły zostać nagrodzone czekami.
W tegorocznym przeglądzie lokalne zespoły zaprezentowały swoje umiejętności szerokiemu gronu odbiorców na Pojezierzu Gostynińskim i pokazały urozmaicony dobór repertuaru, niezwykle ciekawe i pomysłowe opracowania choreograficzne i wokalne. Na scenie prezentowały się we wspaniałych i niebywale barwnych strojach ludowych i folkowych.
Zespołom Folklorystycznym podczas przeglądu przyglądało się jury w składzie: Leonard Sobieraj (Przewodniczący) – Dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku, a także dr hab. Jarosław Domagała – Dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Gąbinie. Jury przeglądu po obejrzeniu 11 występów wyróżniła wszystkie zespoły i przyznała zróżnicowane nagrody.
Czeki o wartości 500 złotych otrzymały zespoły:
Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Ziemi Łąckiej” – reprezentujący Gminę Łąck,
STACH-BAND z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie – reprezentujący Powiat Płocki,
Zespół Ludowy Grzybowianki z Grzybowa Przy Stowarzyszeniu Nasza Przyszłość Słubic i Okolic Grzybów – reprezentujący Gminę Słubice,
BOMBLE I DZIECIAKI – Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie – reprezentujący Gminę Iłów,
Zespół Nasz Czas – Gminny Ośrodek Kultury w Iłowie – reprezentujący Gminę Iłów,
VOX CORDIS z Gostynina – reprezentujący Gminę Gostynin,
Zespół MELODIA Szczawińskiego Klubu Seniora – reprezentujący Gminę Szczawin Kościelny.
Czek o wartości 800 złotych otrzymał zespół:
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Szczawin Kościelny – reprezentujący Gminę Szczawin Kościelny.
Czeki o wartości 900 złotych otrzymały zespoły:
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Sanniki” – reprezentujący Gminę Sanniki,
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Gąbińska (grupa dorosła) – reprezentujący Miasto i Gminę Gąbin,
Mażoretki LIBRA Gostynin – Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie – reprezentujący Miasto Gostynin.
Podczas Festiwalu nie mogło zabraknąć również konkursu, który już na stałe wpisał się w jego tradycję, podczas którego wybrano Najpiękniejsze Stoisko Wystawiennicze oraz Najlepszego Twórcę Ludowego. Nagrody w tym konkursie zostały przekazane przez Mazowiecka Izba Rolnicza.
W tegorocznym konkursie wzięło udział łącznie 46 z 51 zgłoszonych. Stoiska Wystawiennicze i Twórców Ludowych oceniało Jury w składzie: Aleksandra Głowacka – Przewodnicząca Towarzystwa im. Fryderyka Chopina Koła w Sannikach – Przewodnicząca Jury, Dariusz Nowicki – Przewodniczący Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej (MIR) Powiatu Płockiego, Elżbieta Siegoczyńska – Artystka Plastyk.
Po zapoznaniu się z 17 stoiskami wystawienniczymi zgłoszonymi do konkursu na Najpiękniejsze Stoisko Wystawiennicze i ocenie według kryteriów zawartych w karcie oceny wyłoniła laureatów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Gaśno za oryginalność i atrakcyjność stoiska,
II miejsce – Warsztat Terapii Zajęciowej przy DPS w Zakrzewie za pomysłowość prac i estetykę stoiska,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Sendenianki w Sendeniu Dużym za ciekawość aranżacji i eksponowanie tradycyjnych produktów kulinarnych.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali:
1. Koło Gospodyń Wiejskich Helenowianki w Helenowie Słupskim,
2. Klub Przyjaciół Grabiny,
3. Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.
W konkursie na Najlepszego Twórcę Ludowego po zapoznaniu się z 29 stoiskami twórców nagrodzeni zostali:
I miejsce – Andrzej Graczyk – rzeźba w drewnie – za oryginalne pomysły, piękną kolorystykę i różnorodność,
II miejsce – Aleksandra i Krzysztof Zawaccy – rzeźba w drewnie i kwiaty z bibuły – za rodzinny twórczy tandem, urokliwe i misterne kwiaty Pani Aleksandry oraz majestatyczne rzeźby Pana Krzysztofa,
III miejsce – Teresa i Jan Jabłońscy – haft łowicki – za kultywowanie tradycji haftu i estetykę stoiska.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali:
1. Katarzyna Żelaszczak „Mazowiecka Pszczoła” – miody
2. Józef Marian Stańczyk – rzeźba
3. Miodzianka – Beata Durzyńska – miody
W trakcie 18. Festiwalu Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka i Oberka” odbył się również konkurs kulinarny „Smaki Mazowsza” w trzech kategoriach: najlepsza nalewka, potrawa i wypiek. Było to zadanie publiczne współfinansowane ze środków z Powiatu Płockiego.
W konkursie na najlepszą nalewkę zgłoszonych zostało 34 nalewek, z których Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Gaśno za „Nalewkę z wiśni” i jej bogaty bukiet smaku względem alkoholu,
II miejsce – Błaszczyk Danuta za „Nalewkę z pigwy” i jej niepowtarzalny aromat pigwy,
III miejsce – Kubik Ewa za „Nalewkę cytrynowo-limonkową” i jej oryginalne połączenie limonki i cytryny.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali:
1. Durzyński Rafał – Pasieka Paulinka za „Leczniczą Gratkę”,
2. Koło Gospodyń Wiejskich „Twórcze Babeczki” w Koszelówce za „Nalewkę – porzeczka z nutką cytrynową”,
3. Kowalska Teresa „Grzybowianki” za „Nalewkę z wiśni”,
4. Kozłowska Teresa za „Nalewkę z wiśni”.
W konkursie na najlepszą potrawę zgłoszonych zostało 32 potraw, z których Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Kazimierzowianki” za „Pierogi z gęsiną”,
II miejsce – Sochacka Alla za „Naleśniki z potrójnym nadzieniem”,
III miejsce – Gorzkowska Hanna za „Udka z kaczki”.
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali:
1. Kuźnicka Monika za „Nadzionko”,
2. Błaszczyk Danuta za „Babkę z cukinii i boczku”,
3. Matczuk Małgorzata za „Pyzy mięsne”,
4. Chabowska Danuta za „Placek ziemniaczany”.
W konkursie na najlepszy wypiek zgłoszonych zostało 27 wypieków, z których Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Borowicach „Wesołe Babeczki” za „Sernik Sąsiadek”,
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich Helenowianki w Helenowie Słupskim za „Ciasto kruche ze śliwkami w budyniowej piance z kruszonką”,
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Twórcze Babeczki w Koszelówce” za „Tort Orzechowy”,
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymali:
1. Leśniewska Ewa za „Ciasto Filadelfia”,
2. Sielaczek Aniela za „Jesienne grzybki”,
3. Brzezińska Katarzyna za „Ciasto drożdżowe z rodzynkami i kruszonką”,
4. Bednarczyk Mirosława za „Rurki”.
W tym roku na festiwalowej scenie dla przybyłych gości wystąpił zespół KWIATY RETRO w składzie: Aleksandra Paczkowska (wokal), Maja Mazurowska (wiolonczela), Dominik Zachaj (akordeon), Maksymilian Chlewiński (pianino) oraz Anna Maria Ochocińska (skrzypce). Zespół w swoim repertuarze wykonał m.in. utwory Brathanków, Kayah i Bregovic oraz klasyki ludowe, a także swoje autorskie kawałki w stylu folkowym.
Frekwencja na festiwalu była zdumiewająca. 18. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od Kujawiaka do Oberka” nie odbyłby się bez grona wspaniałych darczyńców, którzy z wielkim entuzjazmem włączyli się w organizację i wsparcie.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Muzeum Mazowieckiego w Płocku, Powiatu Płockiego, Mazowieckiej Izby Rolniczej, Pana Andrzeja Bałdygi Tartak Ciechomice, Pani Wiesławy Lewickiej-Dymek oraz Pana Marka Dymek M&M Automatyka Przemysłowa, Bank Spółdzielczy w Starej Białej, Bank z sercem, Pani Zofii Skiba – Licencjonowane Biuro Rachunkowe „Moja Księgowa – Zofia Skiba” , Panu Januszowi Obszyńskiemu – Zakład Budowy Sieci i Instalacji Elektrycznych, Panu Kazimierzowi Majchrzakowi – firma DOBER, Panu Janowi Rykalskiemu – Gospodarstwo Rolne Szczawin Kościelny, Zakładowi Wielobranżowemu Anna Seweryniak Matyldów, Panu Andrzej Wisła fotografia i film , Panu Piotrowi Żekanowskiemu z Klub Turystyki Kolarskiej „BeneqTeam”, Panu Franciszkowi Rytwińskiemu Usługi Projektowe Drogowe, Fundacji RYKOwisko, Panu Krzysztofowi Chlewińskiemu HATREX, Salon Meblowy Arkadia w Gąbinie Dom Handlowy Arkadia oraz Zwierzakoluby Marcin Majda.
Dziękujemy Koło Gospodyń Wiejskich ,,Łąckie Jezioranki” za przygotowanie posiłków dla zespołów. Dziękujemy Centrum Kultury, Rekreacji i Sportu w Łącku za udekorowanie sceny i hali. Chcielibyśmy również podziękować za pomoc Gminny Zakład Komunalny w Łącku, Szkole Podstawowej w Łącku oraz Szkole Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Gąbinie.
Dziękujemy także anonimowym osobom oraz wolontariuszom, którzy z czystego serca pomogli organizatorom.
Podziękowania należą się również dla Sali Bankietowej GabiLand Gąbin za przepyszną degustację potraw regionalnych, Biurze Ochrony i Usług Detektywistycznych Spartan za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas wydarzenia, a Pani Danucie Jędrzejczak za opiekę medyczną.
Serdeczne podziękowania przede wszystkim twórcom ludowym, Kołom Gospodyń Wiejskich, organizacjom, uczestnikom konkursów, a także zespołom, bo to Państwo tworzą ten niezwykły, barwny i wspaniały klimat festiwalu. Dziękujemy wszystkim zaproszonym przedstawicielom na szczeblach wojewódzkich, powiatowych, gminnych oraz wszystkich innych instytucji za przybycie.
Dziękujemy wszystkim prywatnym osobom i miłośnikom folkloru i kultury ludowej, ale przede wszystkim dziękujemy Naszym Członkom Zarządu oraz Członkom Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego.
Nasz Festiwal na pewno nie cieszyłby się tak wielkim zainteresowaniem gdyby nie promocja i rozpowszechnianie informacji o Naszym wydarzeniu za pośrednictwem mediów. W tym roku Patronami Medialnymi Festiwalu byli: Radio dla Ciebie, Portal Teraz Gąbin, Radio Q, Tygodnik Płocki, Gostynin24, PetroNews, Radio Sochaczew, infoPłockTV, TV Mazowsze, RADIO PŁOCK FM, Portal tukutno.pl, Portal tusochaczew.pl. Dziękujemy redakcjom za wkład i zaangażowanie.
#MazowszePomaga #ProgramyWsparcia #SolidarnośćMazowiecka
fot. Agnieszka Maćkiewicz, Piotr Żekanowski, Biuro SGTPG
𝐂𝐃𝐍.
Galeria zdjęć:
Część I. fot. Agnieszka Maćkiewicz, Piotr Żekanowski, Biuro SGTPG
Część II. fot. Piotr Żekanowski
Część III. fot. Piotr Żekanowski
Część IV. fot. Piotr Żekanowski
Część Vi. fot. Piotr Żekanowski