MIASTO PŁOCK – miasto z tradycjami, którego historia zapisała ważny rozdział w dziejach Polski. Jego stare mury, świadkowie wielkiej historii, szepczą o ucztach na zamku, pojedynkach rycerskich i bohaterskich czynach. Mogą opowiedzieć dzieje miasta i wielu pokoleń jego mieszkańców.

Nasi przodkowie, doceniając walory obronne miejsca, ulokowali swój gród na wysokim brzegu Wisły. Ze Wzgórza Tumskiego rządy nad Polską sprawowali Władysław Herman i Bolesław Krzywousty.

Płock rozrósł się we wszystkich kierunkach, przekraczając Wisłę, ale jego sercem pozostaje pełne uroku stare miasto. Płocczanie szczycą się najstarszym w Polsce towarzystwem naukowym, najstarszą w kraju szkołą średnią (LO. im. Małachowskiego jest starsze od Oksfordu i Sorbony), najstarszą nieprzykościelną nekropolią w Polsce („Płockie Powązki”) i najstarszym muzeum publicznym (Muzeum Mazowieckie z największymi w Polsce zbiorami sztuki secesyjnej).

Ze skarpy rozciąga się malowniczy widok na szeroko rozlane wody Wisły. Rzeka ma w Płocku prawie 1,5 km szerokości i zachowała niemal pierwotny charakter. Jej brzegi są łagodne i trawiaste, gdzieniegdzie zamieniają się w wielkie piaszczyste łachy.

W samym sercu miasta znajduje się naturalny akwen wodny – Zalew Sobótka, kuszący piaszczystą plażą i czystą wodą. Jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych czy biegów. Warto też zajrzeć do położonego na skarpie zoo.
 
opr. SGTPG na podst. UM Płocka


POWIERZCHNIA - 88,06 km²
LICZBA LUDNOŚCI - 124,4 tys.

WARTO ZOBACZYĆ
Wzgórze Tumskie z bazyliką katedralną, fragmentami zamku książęcego z Wieżą Szlachecką i Zegarową, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ogród zoologiczny, Muzeum Diecezjalne, Muzeum Mazowieckie, Muzeum Żydów Mazowieckich
 
Informacje turystyczne:
http://www.plock.eu/pl/turystyka.html
« powrót |  Do góry

Wydarzenia


Polecamy
Copyright by Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego    |    Wykonanie: Plocman

Strona powstała w ramach projektu pn.
"Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gmin Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego"
współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.