Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego powstało w 1996 roku, aby chronić i promować walory przyrodnicze Parku Krajobrazowego Gostynińsko-Włocławskiego oraz należących do niego obecnie 12 członków z gmin i miast powiatu płockiego i gostynińskiego oraz sochaczewskiego.
Głównym celem działalności Stowarzyszenia jest popularyzacja i wspieranie ruchu turystycznego w tym agroturystyki, promocja i rozwój informacji turystycznej, poszukiwanie nowatorskich rozwiązań gospodarczych i ekologicznych, współdziałanie na rzecz wspólnej realizacji zadań publicznych gmin, dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu oraz organizacja przedsięwzięć kulturalnych i sportowych, pozyskiwanie ze źródeł krajowych i zagranicznych środków finansowych na realizację w/w zadań.
Gostynińsko-Włocławski Park Krajobrazowy jeden z największych w kraju, położony w Kotlinie Płockiej na lewym Wisły stanowi zielone płuca Mazowsza. Enklawy chronionego krajobrazu, rezerwaty, pomniki przyrody to wymarzone miejsca dla miłośników faun i flory. Leśne tereny sąsiadujące z parkiem, jeziora zagospodarowane turystycznie, obszary chronionego krajobrazu i rezerwaty tworzą doskonałe warunki do wypoczynku i kontaktu z przyrodą. Rezerwaty przyrody utworzone na kępach wiślanych ściągają turystów o zamiłowaniach ornitologicznych, podglądających gnieżdżące się tu rzadkie ptaki siewkowate i coraz liczniejsze kormorany.
Turystyka piesza
Na terenie stowarzyszonych gmin i miast czekają na turystów znakowane szlaki piesze, które tworzą spójne sieci. Wiodą przez najbardziej atrakcyjne zakątki Pojezierza. Wytyczono je w taki sposób, aby ułatwić dotarcie do wielu zabytkowych i ciekawych miejsc, np. szlak im. Króla Kazimierza Wielkiego, Szlak Główny Kotliny Płockiej, Szlak bitwy pod Płowcami czy szlaki po Gostynińsko-Włocławskim Parku Krajobrazowym. Wędrówka z plecakiem pozwala turystom na odkrycie wielu osobliwości krajoznawczych regionu. Możliwość kontaktu ze wspaniała przyrodą oraz historią powoduje, że coraz więcej turystów wybiera piesze wycieczki jako najlepszy sposób aktywnego wypoczynku.
Turystyka rowerowa
Region Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego i przylegających gmin ma znakomite warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Znajdą tu trasy zarówno wytrawni kolarze jak i miłośnicy spacerów rowerowych. Wytyczono około 100 km oznakowanych szlaków rowerowych. Na terenie Stowarzyszenia znajdują się wspaniałe ścieżki rowerowe. Od kilku lat mieszkańcy mają dostęp do wybudowanych w różnych zakątkach wiat rowerowych, które pozwalają na chwilę odpoczynku, regenerację sił i spożycie posiłku w trakcie wycieczki. W latach 2004-2006 opracowano ,, Koncepcję budowy tras rowerowych na terenie Stowarzyszenia Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego” oraz oznakowano łącznie 540 km szlaków, w tym m.in.
-Ponadregionalny Zielony Turystyczny Szlak Rowerowy VeloMazovia nr 20 o
Turystyka konna
Jeździectwo jako jedna z form turystyki aktywnej umożliwia penetrację turystyczną terenu. Wypoczywając można wyjątkowo skutecznie poprawić sprawność fizyczną. Region Pojezierza posiada bogate tradycje i osiągnięcia w hodowli koni oraz w sportach jeździeckich. W Łącku funkcjonuje od 1923r. Stado Ogierów w Łącku, gdzie hodowlane są głównie konie pełnej krwi angielskiej. Miłośnicy koni przybywają na organizowane ogólnopolskie i międzynarodowe zawody w różnych dyscyplinach konnych. Jazda konna to sport, który wpływa pozytywnie zarówno na rozwój, psychikę i ciało. Bliskie obcowanie ze zwierzęciem wpływa niezwykle korzystnie na wrażliwość człowieka, koi nerwy i uspakaja. Na terenie działania Stowarzyszenia istnieje dużo atrakcyjnych miejsc, które oferują zainteresowanym naukę jazdy konnej, przejażdżki wozami, wycieczki bryczką, tradycyjne zimowe kuligi, turnusy dla dzieci i młodzieży.
Turystyka wodna
Na pojezierzu występują idealne warunki do uprawniania wielu form turystyki wodnej. Jeziora regionu zgrupowane są na Pojezierzu Gostynińskim. Do najczęściej odwiedzanych przez turystów należą: Zdworskie, Lucieńskie, Białe, Łąckie, Górskie i Ciechomickie.
Równie atrakcyjne są jeziora powiatu włocławskiego: Skrzyneckie, Goreńskie, Lubiechowskie, Krzewent czy Wikaryjskie. Tereny wokół nich należą do najlepiej zagospodarowanych pod względem turystycznym i wypoczynkowym. Na kilku akwenach Pojezierza Gostynińskiego istnieją możliwości żeglowania. Są przystanie i wypożyczalnie sprzętu wodnego. Ulubione przez wodniaków jeziora to Zdworskie, Lucieńskie i Wikaryjskie. Wisła wraz z Zalewem Włocławskim utworzonym przez tamę jest największym akwenem śródlądowym w Polsce, którego szerokość dochodzi do 2 km. Stanowi prawdziwy raj dla żeglarzy i motorowodniaków. Co roku organizowane są tu regaty żeglarskie, a w sezonie letnim kursują statki wycieczkowe.
Agroturystyka i turystyka wiejska
Natura, gościnność i tradycja to hasło promujące turystykę wiejską na terenie gmin należących do Stowarzyszenia. Czyste powietrze, łąki, lasy malownicze jeziora są atrakcją licznych gospodarstw agroturystycznych oferujących szeroki wachlarz usług. Tradycja mazowiecka, kuchnia, słynąca z różnorodnych przysmaków, spokój i cisza, bogactwo runa leśnego, przejażdżki wozem konnym lub bryczką pozwolą całkowicie odpocząć od miejskiego zgiełku.
Wędkarstwo
Na Pojezierzu wiele akwenów obfituje w ryby, tworząc gęstą sieć wodną współgrającą z pięknymi pejzażami. Wody Wisły, największej nieuregulowanej rzeki Europy, od wieków słynęły z bogactwa gatunków ryb, jak i rekordowych rozmiarów łowionych sandaczy, sumów. Obecnie również wiele przyjemności i emocji może dać wędkowanie w jej wodach.
Łowiectwo
Region, który obejmuje Stowarzyszenie stwarza doskonałe warunki do przeżycia łowieckiej przygody i poszukiwania myśliwskich trofeów. Tereny te zawsze słynęły z mnogości grubego i drobnego zwierza oraz ptactwa. Romantyzm łowiectwa, niepowtarzalne klimaty obrzędów myśliwskich nacechowanych szacunkiem do zwierzyny są nieodłącznym atrybutem każdego polowania.
Kultura
Do najważniejszych celów statutowych Stowarzyszenia należą podtrzymywanie i pielęgnowanie tradycji i świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, podejmowanie przedsięwzięć kulturalnych, tradycji folklorystycznych: rzeźba w drewnie, wycinanki, garncarstwo, wikliniarstwo i kowalstwo. Stowarzyszenie od 2006 roku organizuje Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej jako uroczystość wspólną dla społeczności regionu, eksponującą i promującą dziedzictwo kulturowe ziemi kujawskiej i mazowieckiej. W czasie festiwalu odbywają się przegląd zespołów folklorystycznych i kapel ludowych, prezentacje dorobku artystów i twórców regionalnych oraz liczne konkursy, podczas których mieszkańcy dzielą się swoimi talentami. Imprezie towarzyszą wystawy prac malarskich oraz fotografii przyrodniczej, a także recytacje utworów pisanych gwarą. Festiwal ma swoje miejsce w kalendarzu stałych imprez kulturalnych regionu. kultywowanie obrzędów ludowych i muzyki przez zespoły folklorystyczne z terenu działania Stowarzyszenia. Plenery malarskie organizowane wiele razy w Łącku oraz w Koszelówce. Cykliczne koncerty chopinowskie w Pałacu w Sannikach przyciągają rzesze miłośników muzyki.
- Zabytki
- Baza noclegowa
- Baza gastronomiczna